Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kurulan Yanındayız Derneği’nin Başkanı Nur Ger ve iki önemli temsilcisi gazeteciler Murat Yetkin ve Ferhat Boratav, TALKS’ta!

TALKS, 7 Mart 2019 tarihinde Uniq İstanbul’da! Bilgi ve katılım için: salesnetwork@pin.com.tr 

NUR GER

Eğitimine Galatasaray Lisesi’nde başlayan Nur Ger, liseyi on ikinci sınıfta AFS Bursu ile gittiği Amerika’nın Texas eyaletindeki Lamar Lisesi’nde bitirdi. Ger, lisans diplomasını 74-78 döneminde Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden, yüksek lisansını ise iki sene sonra aynı üniversitenin Ekonomi ve Uluslararası Dış İlişkiler bölümünden aldı.

Çalışma hayatına çok erken yaşta başlayan Ger, her zaman kendi şirketini kuracağının bilinci ve hayali ile hareket etti ve ilk şahıs şirketi Birlik Ticaret’i 1976 yılında kurdu. 1983-86 yıllarında kısa bir dönem hazır giyim firmalarında yönetici ve ortak pozisyonlarında yer aldıktan sonra 1986 yılında halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdiği tekstil ihracat firması SUTEKS’i kurdu.

1987’den beri üyesi olduğu Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) 1994-1996 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ger, aynı zamanda TESEV, KA-DER ve KAGİDER Derneklerinin kurucu, TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesidir. Nur Ger geçmiş dönemde TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun başkanlığını yürütmüştür. Kadınların güçlenmesi alanında yürüttüğü aktif çalışmalar sebebiyle aralarında Birleşmiş Milletler’in (BM) de bulunduğu uluslararası ve ulusal birçok kurumdan ödülü olan Ger, 2016-2018 yılları arasında BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) İş Dünyası Sözcüsü görevini üstlenmiştir. Nur Ger, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına YANINDAYIZ Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

MURAT YETKİN

Murat Yetkin gazetecilik kariyerine 1981 yılında adım attı. 1987’de İngiliz Yayın Kurumu BCC World Service Ankara Bürosunda araştırma muhabiri olarak. Deutsche Welle  ve AFP gibi uluslararası haber kuruluşlarında bir süre çalıştıktan sonra 1992’da ulusal basına döndü ve o zamanki adıyla Turkish Daily News gazetesinin diplomasi ve savunma editörü oldu. Kanal-D’de kıdemli siyaset ve diplomasi muhabiri, programcı ve haber müdürü olarak çalışan Yetkin, Türkiye’nin ilk 24 saat haber veren  haber kanalı olan NTV’nin kurucu kadrosuna dahil oldu, NTV Ankara bürosunu kurup Ankara Temsilcisi ve siyasi editörü oldu. 2000’de Sabah Ankara Temsilciliği ardından 2001 yılında genellikle politika ağırlıklı, diplomasi, güvenlik, ekonomi başlıklarıyla güncel olayları değerlendiren düzenli olarak köşe yazılarını kaleme aldığı Radikal Gazetesi’nin Ankara Bürosunun şefliği görevine başlayarak yazılı basına dönüş yaptı. 2011’de üstlendiği Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmenliği ve başyazarlığı pozisyonunu 2018’e dek sürdürdü. Aralarında NTV, CNN Türk ve TRT’nin bulunduğu TV kanallarında siyasi nitelikli programlar yaptı, yorumcu olarak bulundu, üniversitelerde ders verdi.

Yetkin, Türkiye’nin siyaseti ve uluslararası ilişkileri ile ilgili altı kitabın yazarıdır:
Ateş Hattında Aktif Politika – Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar  Üçgeninde Türkiye (1992),
Avrupa Birliği Bekleme Odasında Türkiye (2002),
Tezkere-Irak Krizinin Gerçek Öyküsü (2004),
Kürt Kapanı – Şam’dan İmralı’ya Öcalan (2004)
Meraklısı için Entrikalar Kitabı (2017)
Meraklısı İçin Casuslar Kitabı (2018)

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin makine mühendisliği bölümünden mezun olan Yetkin, 1959 doğumlu, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

FERHAT BORATAV

1959 yılında İstanbul’da doğan Ferhat Boratav, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Fransa’da, Grenoble Üniversitesi’nde “Türk Göçmen İşçiler” üzerine master çalışması yaptı.

Medya kariyerine Nokta Dergisi’nde başladı, 1987’de BBC Türkçe Yayınlar Servisi’nde radyo habercisi ve sunucu olarak çalışmak üzere Londra’ya gitti. 1992’de Türkiye’ye döndü, kısa süre bir televizyon yapım şirketinde çalıştı, sonrasında haberciliğe geri dönüp altı yıl ATV Haber Dairesi’nde, Haber Müdürü olarak görev aldı.

1999 yılında, CNN TÜRK Genel Yayın Yönetmeni olarak Doğan TV Grubu’na katıldı. 2018 yılı sonuna kadar, Genel Yayın Yönetmenliği ve başka üst düzey yöneticilik görevlerini  yaptı. 2012 yılında, Doğan Yayın İlkeleri’nin oluşturulmasına ve Doğan TV Yayın İlkeleri rehberinin yazımına liderlik etti.

Ferhat Boratav Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde düzenli olarak ders veriyor. 65+ Yaşlı Hakları Derneği ve YANINDAYIZ Derneği’nin kurucuları arasında, Yönetim Kurulu üyesi. Michigan Üniversitesi Knight-Wallace Gazetecilik Burs Programı’nın Yürütme Kurulu üyesi.

Prof. Hale Bolak’la evli, İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor. Oda müziği, caz ve etnik müzik dinliyor, Türkiye tarih araştırmalarını yakından takip etmeye çalışıyor. Üniversite yıllarında uğraştığı tiyatroyu, Fransa yıllarında yaptığı aşçılığı hala kariyerinin önemli halkaları olarak görüyor. Zaman zaman @ferhatboratav ‘a yazıyor.