Türkiye’nin ilk büyüme ajansı Argus Growth Agency Kurucusu Bora Alçı ve Best of Sales Awards 2020 En Başarılı Satış Performası Ödülü sahibi Haribo Türkiye Satış Direktörü Ege Ermeç, Sales Network Topluluğu Kurucusu Ergün Güler’in yönetiminde bir araya geldi.

İnteraktif olarak gerçekleştirilen ‘Belirsizlik Dönemlerinde İşimizi Yönetmek’ başlıklı oturumda olağanüstü süreçlerde alınması gereken kararlar ve gelecek için atılacak adımlar konuşuldu.

 

BORA ALÇI: “ZAMAN SAĞDUYULU VE SORUMLU DAVRANMA ZAMANI”

Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan Argus Growth Agency Kurucusu Bora Alçı, “Şu ana kadar hiç bilmediğimiz bir krizle baş başayız. Hem bireysel hem de kurumsal düzeyde hayatlarımızın nasıl etkilenebileceğine dair büyük bir belirsizlik bulunuyor. Böyle bir dönemde yapabileceğimiz iki büyük yanlış olur. İlki çok boş vermek, ikincisi de aşırı panik yapmak. Her iki şekilde de davranmaktan kaçınmalıyız. Tedbiri elden bırakmayacağız ancak aynı zamanda sağduyulu hareket edeceğiz. Şirketlerin yapması gereken şey farklı senaryolara göre planlarını hazır etmeleri ancak uygulamada adım adım ilermeyi seçmeleri. En son yapılacak şeyi en başta yapmamalıyız. İkinci olarak, probleme değil, çözüme odaklanmak önemli. Şirketlerde kriz komiteleri yerine çözüm komiteleri oluşturmak kontrol duygusunu da morali de güçlü kılacaktır. Bir diğer konu, müşterilerimizle olan ilişkimizi mutlaka korumalıyız. Müşterilerimizin de zor durumda olabileceğini düşünerek, onlara yönelik çözümlerimizi devreye almalıyız. Zor zamanlarda yanlarında olmamız çok değerli. Bunun ötesinde topluma karşı sorumluluklarımız da bulunuyor. Ülke olarak daha güçlü bir dayanışma içinde olmalıyız. Şirketlerin de bu dönemde bu konularda yapabilecekleri var. Bu kriz bir gün bitecek, kriz sonrası için daha iyi hazırlanmalıyız. Bu her açıdan çok zorlayıcı bir test. Kriz sonunda testi geçenler ve geçemeyenler olacak. O yüzden akıllı, dikkatli, sağduyulu ve sorumlu davranalım.

EGE ERMEÇ: “KRİZİN ELBET BİTECEĞİNİ UNUTMAMAK VE BUNA GÖRE YÖNETİM YAPMAK GEREK”

Haribo Türkiye Satış Direktörü Ege Ermeç ise, güncel durumu şu sözlerle özetledi: “Bu dönemlerde yapılacak kriz yönetimi bu aşamayı doğru geçmek için çok önemli olmakla birlikte krizin bittiği zaman içinde bulunduğu ekosistemin en doğru noktada olmasını da sağlamalı”

Sağduyu ve dayanışmayla sürecin atlatılmasında önemli adımlar atılabileceğine değinen konuşmacılar ‘temkinli’ davranış biçimleriyle ilerlemenin altını çizdi.

ERGÜN GÜLER: “ŞARTLAR İYİLEŞTİĞİNDE FİZİKSEL TEMASLARA DEVAM EDECEĞİZ”

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen Sales Network Topluluğu Kurucusu Ergün Güler webinar’ları orta vadede hayata geçirmeyi planladıklarını ancak gerçekleşen olağanüstü durumla birlikte öne çektiklerini belirtti. Güler, şartlar iyileştiğinde fiziksel temaslara devam edeceklerini ancak şu süreçte webinar ve podcastlar aracılığı ile topluluğa, üyelere ve takipçilerine ulaşacaklarını açıkladı.