İş insanı Özlem Denizmen, TALKS’ta katılımcılar ile buluşuyor. TALKS, 7 Mart 2019 tarihinde Uniq İstanbul’da. Katılım ve bilgi için: salesnetwork@pin.com.tr

Özlem Denizmen

2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu (Davos) tarafından ‘Genç Küresel Lider’ olarak seçilen Denizmen, dünya kuruluşları ve Türkiye’de finansal okuryazarlık konusunda kanaat önderi ve sosyal girişimci işkadınıdır. Kurumsal kariyerinin yanı sıra, kadınların ve ailelerin, ekonomik alanda güçlenmelerini destekleyen, bu amaçla ülke çapında uzun soluklu toplumsal projeler üreten Finansal Okuryazarlık Hareketine öncülük eden Denizmen, 2010 yılında ‘Para Durumu’ sosyal girişim platformunu kurdu. 2012 yılında da bu hareketin sürdürülebilir olması amacı ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER)’ni kuran Denizmen, halen derneğin Kurucu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Türkiye’de hem tabu hem de anlaması zor ‘para’ konusunu, görsel ve yazılı basın vasıtası ile, samimi ve eğlenceli bir dille anlatan Denizmen, 2010 yılından beri ekranlarda “Özlem Denizmen ile Para Durumu” televizyon programı, basılı medyada ise kitapları, gazete ve dergi yazılarıyla milyonlara ulaşmaktadır. Denizmen’in toplumda tasarruf ve ekonomik özgürlüğü temsil eden bu çalışmalarının büyük kitlelere ulaşması birçok ödüle de vesile olmuştur. Son olarak, 2016 yılında, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Türkiye’nin Finansal Bilinçlenmesi Medya Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Finansal Okuryazarlık alanındaki etkin faaliyetlerini uluslararası platformlarda da sürdüren Denizmen, Dünya Ekonomi Formu (WEF) tarafından kurulan çocuklara birikimi sevdirmeyi amaçlayan ‘Learn Money’ inisiyatifinin Eş Başkanıdır. Denizmen, çocuk ve gençlerin ekonomik haklarını geliştirmek, korumak, finansal hizmetlere ulaşmalarını sağlamak ve eğitim aracılığıyla finansal bilinçlerini arttırmak amacıyla kurulan Uluslararası ÇOCUK Finansal Eğitimi (Child&Youth Finance International) Medya Danışma Kurulu Üyeliğini de yapmaktadır.

2010 yılında ‘Müslüman Ülkeler’den Girişimciler’ kapsamında Beyaz Saray’a davet edilen 5 Türk’ten biri olup, 2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu (Davos) tarafından ‘Genç Küresel Lider’ olarak seçilmiştir. Denizmen, 2014 yılında dünya çapında ‘sürdürülebilirlik’ alanında otorite ve standartları belirleyen kuruluş Reporting Initiative’in (GRI – Küresel Raporlama Girişimi) Türkiye’den seçilmiş ilk ve tek Yönetim Kurulu üyesidir.

Denizmen, KADIN’ın yalnızca ekonomik değil, iş, sivil, sosyal, ev… hayatında da ilerlemesi ve güçlenmesi adına birçok faaliyetin içinde bizzat yer almaktadır. Türkiye’de 2013-2015 yılları arasında T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde kurulan ve iş hayatında kadın istihdamının artması ve cinsiyet eşitliğini hedefleyen ‘İşte Eşitlik Platformu’ İcra Kurulu’nda görev yapmıştır. Türkiye’de Kadın Yönetim Kurulu Üye sayısının artmasını amaçlayan ‘Bağımsız Kadın Direktörler’ platformunun da Danışma Kurulu üyesidir.

Uluslararası arenada ise dünya kanaat önderleri ile aynı masayı birçok farklı platformda
paylaşmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Cinsiyet Eşitliği Konseyi, Cornell
Üniversitesi Başkanı Kadın Danışma Kurulu, G20 zirvesine bağlı Girls 20 Danışma Kurulu üyesidir.

Özlem Denizmen, kariyerine New York’ta Merrill Lynch Bankasında Finansal Analist olarak başladı. İş hayatına uzun bir dönem Doğuş Holding Bütçe ve Stratejik Planlama Başkanı olarak devam etmiş, sonrasında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Danışmanlığı ve Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiştir. Denizmen, 20 senelik başarılı kurumsal kariyerinin yanı sıra, evli ve iki çocuk annesidir.

Eğitimi
Hayatın bütününün bir eğitim olduğuna inanan Özlem Denizmen;
Lisans; Endüstri İşletmeciliği, Cornell Üniversitesi
Yüksek lisans; Finans (MBA), MIT Sloan School of Management
Yönetici programları;
Pazarlama, Stanford Üniversitesi
Liderlik, GE Crotonville Merkezi
İleri seviye yönetim, Harvard Business School
Toplum liderliği, Harvard Kennedy School

Kitapları
Cebinde Mucize Yarat – Destek Yayınları 2012
Kartlarınla Mucize Yarat – Destek Yayınları 2013
Bolluk Bereket için Yer Aç – Destek Yayınları 2015
Toplamda 60 binden fazla satma başarısı sağlayan kitaplarının gelirinin büyük bir kısmı
Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmaktadır.