Pegasus Havayolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve WiS Eşbaşkanı Güliz Öztürk, bugün dünyanın herhangi bir yerindeki bir kriz ya da değişimin havayolu sektörünün bütün operasyonlarını etkilediğini açıkladı.

Öztürk şu an içinde bulunduğumuz süreci şu sözlerle tanımladı: “Havayolları ülkelerin kendi yerel markaları olmalarına rağmen global işler yaptıkları için globalde yaşanan krizlerden de etkileniyorlar. Havayolunun en büyük krizi operasyonel krizler. Buna hazır olmak çok önemli. Bu konuda diğer sektörlere göre hazırlığımızın çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Krizi de ikiye ayırmak gerek: İç faktöre ve dış faktöre bağlı krizler. Havayolu sektöründe operasyonel krizlerin tamamı prosedürlerle tanımlıdır. Örneğin Pegasus olarak bizim kriz merkezimizin üyeleri bellidir. Kriz anında kimlerin kaç saat çalışacağı, yedekleri, hangi işleri yapacakları, ellerindeki check-listleri tanımlıdır. Bu yüzden havayolu sektörü olası bir kriz anında ne yapacağını bilir. Bu durum da aslında havayollarının avantajıdır. Havayolu sektörü operasyonel krizlerin dışında kendi ülkelerinde oluşan ekonomik, siyasi krizler, doğal afetler veya dış ülkelerde oluşmuş krizlerin hemen hepsinden etkilenir. Krizlerde önemli olan hazırlıklı olabilmektir. Bu da tüm olası durumların senaryolarını çalışmakla mümkündür. Ancak yaşadığımız virüs salgınını bir kenara ayırıyorum çünkü sanırım bu kadarını sektörde kimse hayal edip planlamamıştı.”

RİSK YÖNETİMİNDE ÇEVİKLİK VE KARARLILIK ÇOK ÖNEMLİDİR

Öztürk krizlere hazırlık sürecinde yapılması gerekenleri ise şu sözlerle tanımladı: “Operasyonel krizler dışındaki krizlere hazırlıklı olabilmek için risklerin neler olduğunu bilmeniz lazım. Bu durumu minimuma indirebilmek için kendi risk indikatörlerimizi takip ediyoruz. Biz yöneticiler, o risk indikatörlerindeki yukarıya gidişle neler yapabileceğimizi düzenli olarak çalışırız. Pegasus olarak yaklaşık 93 tane risk belirlemiştik. Bunların içinde virüs yoktu. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki bu tür riskleri yönetirken çok önemli olan iki şey: Çeviklik ve kararlılıktır. Kriz dönemleri tamamen reaksiyona geçip, hızlı olma dönemleridir. Ancak bunu panik yapmadan, sakin kalıp ekibi yanınızda tutarak sağlamalısınız. Pegasus’ta yaşadığımız tüm krizleri bu kadar başarılı bir şekilde atlatabilmemizin en önemli nedeni bu hızlı karar alma yeteneği ve çevikliktir. Bunu yapabilmek için kriz öncesinde tüm bu senaryoların provalarını yapmış olmak çok önemlidir.”

ŞİRKETLER NAKİTLERİNİ VE İLETİŞİMİ İYİ YÖNETMELİ

İnsan faktörünün önemine değinen Öztürk, “Ekibi doğru ve zamanında bilgilendirmek gerek. Birlikte ve aynı zamanda hareket edebilmeliler. Kriz döneminden şirketi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için güçlü, umudunu yitirmeyen, birbirine bağlı ve şirketini zor günlerden geçirme potansiyeline sahip ekipler gerekir. Bu virüs elbette bir krizdir. Havacılık sektörü tarihinde görülmemiş bir kriz yaşıyor. Bu krizde iki şey önemli, nakdinizi ve iletişimi yönetmek. Bütün şirketler şunu unutmamalı ki başarılı geçirilen finansal yıllar bu tarz krizlerde büyük avantaj sağlıyor. Çünkü şirketlerin nakit gücü yüksek olabiliyor böylece.” sözleriyle kriz yönetiminde şirketleri yapmaları gerekenleri açıkladı.

Güliz Öztürk, Ergün Güler’in risk altında çalışanlara yönelik bir hazırlıkları olup olmadığı sorusunu ise şöyle cevapladı: “Biz sağlık tarafını birinci plana aldık.Uçaklarımızın dezenfeksiyonunu sağlamanın yanı sıra personelimizin hijyen ve sağlığını korumak için atılması gereken adımları attık. Dünyada havayolu sektörü, uçuş kısıtlamaları ile bu süreci daha önceden görebildiği için tüm önlemleri devreye alabildik. Örneğin, bizim, operasyonel krizlerde çalışan bir aile destek ekibimiz var. Operasyonel bir krizde ailelere nasıl destek olunacağı yönünde 400 kişilik bir ordumuz var diyebilirim. Adım adım neler yapılacağı konusunda hazırlıklıyız. Sanıyorum ki sahada ekibi olan tüm şirketler de buna geçtiğimiz aydan itibaren çalışmaya başlamış olmalı.”