Migros ve Koç Üniversitesi iş birliğinde kurulan KÜMPEM’in (Koç Üniversitesi-Migros Perakende Eğitim Merkezi) perakende alanındaki gelişmeleri mercek altına aldığı KÜMPEM Forum Perakende Konferansı, 9 – 10 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Bu yıl 9. kez perakende dünyasını bir araya getiren konferansın teması “Yeni Perakende DNA’sı” oldu. KÜMPEM FORUM Perakende Konferansı’nda dünyaca ünlü üniversitelerin “gelecek” konusunda uzmanlaşmış akademisyenleri ve sektörün etkili isimleri, katılımcılarla buluştu.

Antonio Moreno: “Fiziksel ve online perakende şirketleri güçlerini birleştiriyor”

Harvard Business School İşletme Profesörü Antonio Moreno, “Omnikanal Perakendede Bilgi ve Offline Deneyimler” başlıklı konuşmasında, “Fiziksel ve online perakende şirketleri güçlerini birleştiriyor, bu da çoklu kanal perakendeciliğini yaratıyor. Gıda dışı markalarda mağazaların yerini artık doğrudan satış yapmayan showroomlar almaya başlıyor. Bu showroomlarda ürünler sadece denenebiliyor satış ve teslimat online üzerinden gerçekleşiyor. Bu da mağazaların stok maliyetini azaltırken, verimliliklerine katkı sağlıyor” dedi.

Paul Crew: “sürdürülebilirlik alanında atılan olumlu ya da olumsuz adımlar şirketlerin irtibatlarını doğrudan etkiliyor”

Sürdürülebilir çevre yönetiminin temel taşları olan enerji, su ve atık yönetimi, perakendede risk ve fırsatların iyi değerlendirilmesinin ve aynı zamanda ticari açıdan sürdürülebilir büyümenin anahtarıdır” diyen Anthesis Group’un Sürdürülebilirlik Başkanı Paul Crew, “Günümüzde geleneksel iletişim araçlarının yanında sosyal medya kanallarının yaygınlaşması ile tüketici ve STK’ların sesi artık daha yüksek duyuluyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik alanında atılan olumlu ya da olumsuz adımlar şirketlerin irtibatlarını doğrudan etkiliyor. Dünyaca ünlü perakendecilerin, yatırımlarına baktığımızda en büyük geri dönüşlerin sürdürülebilirlik alanında olduğunu görüyoruz” dedi.