Satış mesleğini markalaştırmak üzere 2016 yılında kurulan Sales Network, tüm sektörlerden liderlerini CSO Club etkinliğinde bir araya getirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sales Network Kurucusu Ergün Güler, “Türkiye’de bir ilke imza atarak kurduğumuz Sales Network’ün her geçen gün hızla büyüyor olmasından ve yoğun ilgiden memnunuz” dedi.
Sales Network tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen CSO Club etkinliği Marmara Üniversitesi, New York Üniversitesi (NYU) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde akademik çalışmalara katılmış, çeşitli bankalarda farklı görevlerde bulunmuş ve Türk bankacılık endüstrisinde yeniliklerin önünü açmış, alanında ulusal ve uluslararası ödüllere sahip Dr. Önder Halisdemir’i konuk etti.
Kariyerindeki girişimcilik hikayelerini satış profesyonelleriyle samimiyetle paylaşan Dr. Önder Halisdemir “Sultanhamam ve Sirkeci piyasalarında alaylı olarak başladığım kariyerimi akademik olarak da destekledim, alaylı olarak edindiğim tecrübeler girişimcilik ruhumu besledi. Türkiye’de yenilikler üç şekilde karşılanır: önce alay edilir, sonra reddedilir son olarak da kabul edilir. Bugüne kadarki tüm çalışmalarımda bunu tecrübe ettim” dedi.  Başarıya ulaşmada tek bir kontrol listesinin olmadığını belirten Halisdemir “Çok fazla okumaya ve yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyorum, uyguladığım yöntemler bunların birleşiminden oluşuyor” diye ekledi.
Etkinliğin ikinci bölümünde 2019 yılında şirketlerin satış bölümlerinde kadın ve erkek dengesini sağlamak amacıyla kurulan Women in Sales (WiS) platformu üyeleri bir araya geldi. Etkinlikte Fütürist, Ekonomist ve Yazar Ufuk Tarhan, konuşmacı olarak yer aldı. Dünyanın en etkin 100 kadın fütüristi arasında yer alan Tarhan’ın 2050’nin dünyasını anlatan bir video ile başladığı konuşmasında “Gelecek nasıl gelecek bilgisi artık eskisi kadar gizemli, bilinmez değil. Gelecek, nasıl geldiğini bağıra çağıra, dijital işaret fişekleriyle ilan ediyor. Gelecek, sürdürülebilir iş başarısı için neler istediğini, gerektiğini sosyal medyadan dahi her gün anlatıyor… Dikkate almak şart!” dedi. Sözlerine “en üst kademelerden, en altlara kadar herkesin bireysel olarak sürekli “versiyon güncellemesi ve yükseltmesi gerekiyor. Bu da yetmez, bir de sürekli zamanın ve teknolojinin ruhuna uyumlanmak için senkronize olması gerekir” şeklinde devam eden Tarhan. “T-İnsan”laşmak gerektiğinin altını çizdi.
WiS (Women in Sales) Eş Başkanı Güliz Öztürk, platformun yakın dönem planları hakkında “WİS aracılığı ile üniversite gençlerine ulaşmak ve bu değişimi onlarla başlatmak istiyoruz. Bu yüzden WİS’i üniversitelerde çok daha fazla göreceğiz” dedi.
Sales Network her yıl düzenlediği TALKS etkinliğini 2020 yılında 4-5 Mart tarihlerinde iki gün olarak “Enpowerment” Güçlendirme Temasında düzenleyecek.
Sales Network Hakkında:
Sales Network 2016 yılında gençleri satış mesleğine özendirmek, satış iş alanında kadın-erkek dengesini sağlamak ve dijitalleşen dünyada değişim sürecine liderlik etmek üzere kuruldu. Sales Network çatısı altında CSO Club (Chief Sales Officer Club) satış dünyasındaki liderleri buluşturmak,  WİS(Women in Sales) satış iş alanında kadın-erkek dengesini sağlamak üzere şirketlerde farkındalık oluşturmak, BoSA (Best of Sales Awards) satış iş alanındaki en iyi uygulamaları öne çıkarmak ve ödüllendirmek üzere faaliyet göstermektedir.
Detaylı bilgi için https://salesnetworkmag.com
@salesnetwork sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.